Kto zreformuje samorząd
W środowisku samorządowym nie ustaje dyskusja o konieczności powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządowego. Czy jest ona rzeczywiście potrzebna? – zastanawiają się prawnicy.
Prof. Krystian M. Ziemski, Maciej Kiełbus
W październiku Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego zajęły stanowisko w sprawie powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządowego. W ocenie obu regionalnych organizacji samorządowych podstawowym celem Komisji powinno być dokonanie przeglądu ustrojowego prawa samorządowego i wypracowanie systemowych zmian.
Obie organizacje zwracają uwagę, że brakuje całościowego spojrzenia na funkcjonowanie samorządu terytorialnego. Kolejne zmiany przepisów, mające charakter „wpadkowy" (incydentalny), zmierzają do szczegółowego określenia sposobu wykonywania zadań przez jednostki samorządu terytorialnego zamiast określać wyłącznie ramy prawne i generalne kierunki działania. Oba stanowiska wprost nawiązują także do wniosku XI Kongresu Miast Polskich, zorganizowanego w listopadzie 2013 r. przez Związek Miast Polskich, w sprawie powołania komisji kodyfikacyjnej ds. prawa samorządowego.
W ocenie jednej z największych ogólnopolskich organizacji samorządowych dotychczasowe liczne zmiany w prawie samorządowym miały w większości charakter doraźny, były reakcją na jednostkowe problemy albo wynikiem nacisku poszczególnych grup interesu. Stąd, w ocenie Związku Miast Polskich, zmiany w prawie samorządowym zbliżają się do „poziomu, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta