Bez winy nie ma grzywny
TERMINY | Choć opóźnienie w wypłacie pensji to wykroczenie, nie można za nie ukarać pracodawcy bez przypisania mu winy. Usprawiedliwi go m.in. trudna sytuacja finansowa firmy.
Ryszard Sadlik
Za spóźnioną wypłatę wynagrodzenia pracodawca może być zobowiązany nie tylko do zapłaty odsetek, ale też do naprawienia szkody wyrządzonej podwładnemu, a nawet może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Wszystko zależy jednak od okoliczności konkretnego przypadku.
Ustawowa powinność
Pracodawca ma obowiązek terminowo wypłacać wynagrodzenie zatrudnionym osobom. Wypłatę powinien realizować co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Co do zasady pracownicy powinni otrzymywać wynagrodzenie z dołu, a jeśli nie można ustalić jego pełnej wysokości – nie później niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 1 i 2 kodeksu pracy). Czyli pensję np. za listopad powinni otrzymać nie później niż 10 grudnia. Jeżeli jednak ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę przypada na dzień wolny od pracy, pensję należy wypłacić w dniu poprzedzającym.
Procent za zwłokę
Jeśli zakład nie wypłaca wynagrodzenia w terminie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta