Zezwolenie wyprowadzenia to sposób na uwolnienie się od obowiązków
Przedsiębiorca prowadzący skład rozlicza podatek z tytułu wyprowadzenia z niego wyrobów akcyzowych. Ma jednak możliwość skorzystania w tym zakresie z usług innego podmiotu. W tym celu musi uzyskać decyzję organu celnego.
Adam Bigas
W związku z rozwojem firmy mam możliwość zawarcia kontraktu w zakresie nabywania wyrobów akcyzowych. Ze względu na brak dostatecznej infrastruktury technicznej mogą jednak powstać problemy z wykonaniem takiej umowy, dlatego rozważam możliwość skorzystania z usług firmy zewnętrznej. Z uzyskanej informacji wynika, że do takiej współpracy niezbędne będzie posiadanie zezwolenia akcyzowego – tzw. zezwolenia wyprowadzenia. W jaki sposób uzyskać takie zezwolenie i jakie będą ciążyły na mnie obowiązki w akcyzie w związku z otrzymaniem zezwolenia wyprowadzenia? – pyta czytelnik.
Zgodnie z ustawą z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym co do zasady podatnikiem z tytułu wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jest przedsiębiorca prowadzący skład podatkowy. To na nim ciążą obowiązki podatkowe związane z rozliczeniem i zapłatą podatku akcyzowego. Jednym z wyjątków od tej zasady jest wprowadzona przez ustawodawcę w art. 54 ustawy akcyzowej instytucja zezwolenia wyprowadzenia. Uzyskanie takiego zezwolenia powoduje, że przedsiębiorca prowadzący skład podatkowy nie jest już podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku, a podatnikiem w takim przypadku staje się przedsiębiorca będący właścicielem wyrobów posiadający zezwolenie wyprowadzenia.
Wniosek i załączniki
Postępowanie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta