Wynagrodzenie ryczałtowe ma sztywny i bezwzględny charakter
Tylko wyjątkowo sąd podwyższa ryczałt lub rozwiązuje umowę. Okoliczność, że pierwotnie przedstawiona wersja dokumentacji wymagała korekt, nie stanowi podstawy do dochodzenia zmiany ustalonego wynagrodzenia ryczałtowego.
- Jestem prezesem zarządu sp. z o.o. W wyniku przetargu nieograniczonego (zamówienie publiczne) podpisałem – w imieniu tej spółki – z gminą X umowę o wykonanie robót budowlanych. Ustalono wynagrodzenie ryczałtowe. Zgodnie z SIWZ obejmowało ono wszelkie koszty związane z realizacją przedmiotu kontraktu, w tym również te pierwotnie w nim nieujęte (dlatego przed podpisaniem umowy musiałem dokładnie zapoznać się z dokumentacją projektową). W trakcie wykonywania umowy zostały jednak wprowadzone pewne zmiany i uzupełnienia. Uzgodniono je z projektantem i inwestorem. Ich wartość zaś przekracza ryczałt o ok. 100 tys. zł brutto. Czy spółka jako wykonawca może domagać się zapłaty tej dodatkowej sumy?
Zgodnie z art. 632 § 1 k.c. wykluczone jest podwyższenie wynagrodzenia ryczałtowego na żądanie przyjmującego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta