Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynagrodzenie ryczałtowe ma sztywny i bezwzględny charakter

18 grudnia 2014 | Dobra Firma | Anna Borysewicz

Tylko wyjątkowo sąd podwyższa ryczałt lub rozwiązuje umowę. Okoliczność, że pierwotnie przedstawiona wersja dokumentacji wymagała korekt, nie stanowi podstawy do dochodzenia zmiany ustalonego wynagrodzenia ryczałtowego.

- Jestem prezesem zarządu sp. z o.o. W wyniku przetargu nieograniczonego (zamówienie publiczne) podpisałem – w imieniu tej spółki – z gminą X umowę o wykonanie robót budowlanych. Ustalono wynagrodzenie ryczałtowe. Zgodnie z SIWZ obejmowało ono wszelkie koszty związane z realizacją przedmiotu kontraktu, w tym również te pierwotnie w nim nieujęte (dlatego przed podpisaniem umowy musiałem dokładnie zapoznać się z dokumentacją projektową). W trakcie wykonywania umowy zostały jednak wprowadzone pewne zmiany i uzupełnienia. Uzgodniono je z projektantem i inwestorem. Ich wartość zaś przekracza ryczałt o ok. 100 tys. zł brutto. Czy spółka jako wykonawca może domagać się zapłaty tej dodatkowej sumy?

Zgodnie z art. 632 § 1 k.c. wykluczone jest podwyższenie wynagrodzenia ryczałtowego na żądanie przyjmującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10020

Wydanie: 10020

Spis treści

Media planet

Zamów abonament