Z planami i oczekiwaniami lepiej zejść na ziemię
Przedstawiciel handlowy nie może stracić posady tylko dlatego, że pracodawca narzuca zbyt ambitne cele.
W większości firm zatrudnieni w działach sprzedaży muszą zrealizować w konkretnym czasie określone cele. Te wyrażają się zazwyczaj w osiągnięciu wskazanego przez szefa obrotu. Z zasady wskaźniki są mocno wyśrubowane, a przełożonych satysfakcjonują wyniki na znacznie niższym poziomie. Kiedy jednak przychodzi czas rozstania, a pracodawca nie ma uzasadnionych podstaw do zwolnienia, jako przyczynę podaje brak realizacji planu sprzedaży. W razie sporu sądowego szef ma jednak nikłe szanse na wygraną. Nie może się bowiem opierać na oczekiwaniach, które w rzeczywistości nie były brane pod uwagę przy ocenie wykonanej pracy.
Prawdziwy powód
Na podstawie art. 30 § 4 k.p. w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wymówienie lub rozwiązanie angażu. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta