Jak radcy prawni przygotowują się do obron w sprawach karnych
Debata | Polem do popisu mogą stać się sprawy karne gospodarcze. Przedstawiciele środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego liczą na to, że przyznanie radcom nowych uprawnień zwiększy dostęp do pomocy prawnej i liczbę chętnych do urzędówek.
Za pół roku radcy prawni będą mogli występować w roli obrońców w sprawach karnych. Podczas debaty zorganizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie i redakcję „Rzeczpospolitej" rozmawiali z przedstawicielami środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego o tym, jak przygotowują się do tej roli, jakie szanse i zagrożenia wynikają z nowych przepisów. Reforma procedury karnej, która wprowadza m.in. tę zmianę, wchodzi w życie 1 lipca 2015 r. Radcy zapewniają, że będą dobrze przygotowani do nowych zadań.
– Planuję rozpocząć występowanie w roli obrońcy, gdy wejdą w życie przepisy to umożliwiające – mówił podczas debaty Włodzimierz Chróścik, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. – Od roku intensywnie szkolimy naszych członków z prawa i procedury karnej, na najbliższe pół roku mamy przeznaczone kolejne 120 godzin na doskonalenie wiedzy z tej dziedziny. Takie zajęcia organizuje także nasz samorząd na szczeblu krajowym – podkreślał dziekan Chróścik.
Szkolenie aplikantów
Profesor Monika Całkiewicz, prorektor ds. studiów prawniczych, dyrektor Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego oraz radca prawny, która zajmuje się w warszawskiej Izbie m.in. szkoleniem aplikantów i radców prawnych, podkreślała, że jest duże zainteresowanie szkoleniami z prawa karnego. Widać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta