Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upływ terminu nie przekreśla możliwości złożenia odwołania

17 września 2015 | Dobra Firma | Regina Drabik

Jeżeli przedsiębiorca nie mógł się odwołać w wyznaczonym czasie od decyzji organu wydanej w jego sprawie, 
może to zrobić później. Musi jednak spełnić kilka warunków.

Instytucja przywrócenia terminu ma istotne znaczenie, ponieważ daje możliwość wykonania czynności w postępowaniu po upływie terminu, który został ustanowiony do jej wykonania. Uchybienie terminowi oznacza bowiem niewykonanie określonej czynności procesowej we wskazanym czasie. Należy przy tym zwrócić uwagę, że chodzi tu o terminy procesowe, a nie materialne. Uchybienie terminowi do dokonania danej czynności (w analizowanym przypadku – do wniesienia odwołania) pociąga za sobą niemożność jej wykonania. Mając jednak na uwadze dobro podatników, ustawodawca przewidział możliwość ochrony ich przed negatywnymi skutkami takiego uchybienia, poprzez zastosowanie instytucji przywrócenie terminu, określonej w art. 162–164 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).

Tylko na wniosek

Organ podatkowy nie przywraca terminu do złożenia odwołania z urzędu. Może to zrobić tylko na wniosek podatnika. Podatnik musi natomiast spełnić pewne warunki. Złożenie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania jest możliwe, gdy:

1. została wydana decyzja w konkretnej sprawie,

2. decyzja ta została prawidłowo i skutecznie doręczona (nie sposób bowiem przywracać terminu, który faktycznie nie upłynął, a tak jest, gdy termin taki w ogóle nie rozpoczął biegu, ponieważ stronie nie doręczono decyzji w sposób prawidłowy),

3. podatnik chce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10246

Wydanie: 10246

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament