Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady z regulaminu pozwolą uniknąć sporów

17 września 2015 | Praca i ZUS

Zwykle kwestie kontrolowania pracowników wynikają z wieloletniej praktyki lub pojedynczych komunikatów. Najlepiej uporządkować je w jednym dokumencie, aby podwładni byli świadomi tych zasad.

Niezależnie od tego, jakie sposoby kontroli i jaki tryb nadzoru nad poczynaniami etatowców zostanie przyjęty w zakładzie, należy je opracować tak, aby nie narazić się na zarzut łamania prawa – i to nie tylko pracy, ale i prawa cywilnego. Rozwijająca się technika z dnia na dzień zwiększa możliwość inwigilowania poczynań zatrudnionych za pomocą różnego typu urządzeń monitorujących. Dotyczy to nie tylko monitoringu wizyjnego, ale także podsłuchów czy kontroli poczty elektronicznej.

Godność pod ochroną

Nie oznacza to jednak, że wszystkie takie poczynania są legalne. Stosując tego typu systemy nadzorcze, należy szczególnie uważać, żeby przy okazji sprawdzania, czy podwładny rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, nie naruszyć jego dóbr osobistych. Kodeks pracy nakłada bowiem na pracodawcę wprost obowiązek szanowania godności i innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10246

Wydanie: 10246

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament