Pod cudzym szyldem nie zawsze bezpiecznie
Działanie jednej osoby pod firmą innej po to, aby zataić faktycznie prowadzącego biznes, powoduje, że skoro firmujący rzeczywiście nie przejawiał takiej aktywności, powinien być wyłączony z ZUS.
Na podstawie art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121, dalej ustawa o sus) do postępowań z zakresu ubezpieczeń społecznych stosuje się odpowiednio wskazane w tym przepisie regulacje ordynacji podatkowej. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż art. 31 ustawy o sus odsyła m.in. do przepisów dotyczących odpowiedzialności osób trzecich za zaległości podatkowe (przy ustawie o sus – za zaległości ze składek na ubezpieczenia społeczne).
Jeden w ukryciu
Przykładem powstania takiej odpowiedzialności jest firmanctwo. Artykuł 113 ordynacji podatkowej wskazuje, że jeżeli podatnik (firmowany), za zgodą innej osoby (firmującego), w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej lub rzeczywistych jej rozmiarów, posługuje lub posługiwał się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą tej osoby, ta osoba ponosi solidarną odpowiedzialność z podatnikiem całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta