Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas relaksu i rozrywki z najwyższej półki

17 września 2015 | Ekonomia
Przybywa Polaków gotowych na większe wydatki konsumpcyjne
źródło: Rzeczpospolita
Przybywa Polaków gotowych na większe wydatki konsumpcyjne

gospodarka | Jeszcze nigdy Polacy nie mieli tyle pieniędzy do wydania w czasie wolnym. Zarabiają na tym głównie firmy oferujące usługi premium – hotele, spa, restauracje czy branża rozrywkowa.

piotr mazurkiewicz

Polacy zarabiają coraz więcej. W tym roku płaca brutto przekroczyła 4 tys. zł miesięcznie. Więcej pieniędzy w kieszeniach zawdzięczamy jednak większemu wysiłkowi. Już 88 proc. z nas pracuje ponad 40 godzin tygodniowo. To dużo więcej niż w krajach rozwiniętych: tylko 47 proc. Brytyjczyków i 33 proc. Francuzów poświęca tyle czasu na pracę. Mamy więc więcej pieniędzy, ale mniej czasu, by je wydawać. Zyskują na tym głównie branże oferujące wypoczynek lub rozrywkę.

Premium na fali

Z analiz firmy PwC wynika, że na godzinę czasu wolnego osoby dorosłej przypada już 4,4 zł dochodu rozporządzalnego – czyli kwoty pozostałej po opłaceniu wszelkich rachunków i zaspokojeniu podstawowych potrzeb. – W porównaniu z 1995 r. wskaźnik wzrósł realnie o 75 proc., co pokazuje ogromny potencjał tkwiący w rynku towarów czy usług premium – mówi Krzysztof Badowski,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10246

Wydanie: 10246

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament