Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważniejsze czynności faktyczne niż papiery

17 września 2015 | Praca i ZUS

Gdy prezes pracował za zgodą i aprobatą właściwie reprezentowanej spółki 
i w warunkach pracowniczych, to jego sprzeczna z kodeksem handlowym umowa może być ważna.

Ryszard Sadlik

Choć pisemna umowa o pracę członka zarządu spółki z o.o. okazała się nieważna z powodu wadliwej reprezentacji spółki, strony mogą poprzez czynności faktyczne (w sposób dorozumiany) zawrzeć drugą umowę o pracę. Ale tylko wtedy, gdy pracę wykonywano za zgodą i aprobatą spółki właściwie reprezentowanej oraz w warunkach typowych dla stosunku pracy.

Jakie przepisy

Prawidłowe zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej wymaga przestrzegania właściwych zasad reprezentacji spółki przy tych angażach. Reguluje to art. 210 § 1 kodeksu spółek handlowych. W myśl niego w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Dlatego tylko te organy mogą zawierać umowy o pracę między spółką z o.o. a osobami pełniącymi w niej funkcje członków zarządu.

W praktyce są wątpliwości, gdy strony zawarły wprawdzie umowę o pracę na piśmie, lecz z mocy prawa okazała się ona nieważna, bo przyjęto ją wbrew kodeksowi spółek handlowych. Czy członek zarządu zatrudniony na podstawie umowy nieważnej, bo sprzecznej z art. 210 § 1 k.s.h....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10246

Wydanie: 10246

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament