Ważniejsze czynności faktyczne niż papiery
Gdy prezes pracował za zgodą i aprobatą właściwie reprezentowanej spółki i w warunkach pracowniczych, to jego sprzeczna z kodeksem handlowym umowa może być ważna.
Ryszard Sadlik
Choć pisemna umowa o pracę członka zarządu spółki z o.o. okazała się nieważna z powodu wadliwej reprezentacji spółki, strony mogą poprzez czynności faktyczne (w sposób dorozumiany) zawrzeć drugą umowę o pracę. Ale tylko wtedy, gdy pracę wykonywano za zgodą i aprobatą spółki właściwie reprezentowanej oraz w warunkach typowych dla stosunku pracy.
Jakie przepisy
Prawidłowe zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej wymaga przestrzegania właściwych zasad reprezentacji spółki przy tych angażach. Reguluje to art. 210 § 1 kodeksu spółek handlowych. W myśl niego w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Dlatego tylko te organy mogą zawierać umowy o pracę między spółką z o.o. a osobami pełniącymi w niej funkcje członków zarządu.
W praktyce są wątpliwości, gdy strony zawarły wprawdzie umowę o pracę na piśmie, lecz z mocy prawa okazała się ona nieważna, bo przyjęto ją wbrew kodeksowi spółek handlowych. Czy członek zarządu zatrudniony na podstawie umowy nieważnej, bo sprzecznej z art. 210 § 1 k.s.h....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta