Koniec zasiłkowego eldorado dla przedsiębiorczych matek
ZUS nie może kwestionować zadeklarowanej kwoty przez prowadzącego działalność gospodarczą jako podstawy wymiaru składek społecznych, jeżeli mieści się ona w granicach określonych przez ustawę systemową.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10).
Nie oznacza to jednak, że każda przedsiębiorcza matka otrzyma zasiłek w maksymalnej wysokości. Przyszłe mamy nadal mogą deklarować wysoką podstawę wymiaru składek. Aby jednak przełożyło się to na poziom otrzymywanego zasiłku, okres opłacania wyższych składek musi być odpowiednio długi.
W omawianej sprawie ubezpieczona prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą, odprowadzając składki od minimalnej podstawy wymiaru, tj. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Na trzy miesiące przed przewidywaną datą porodu ubezpieczona zwiększyła podstawę wymiaru składek do 6 tys. zł, co przełożyło się na wysokość zasiłku macierzyńskiego.
ZUS uznał, że wystąpiła rażąca różnica między wysokością odprowadzonych składek społecznych a poziomem świadczeń wypłacanych przez ZUS. Jego zdaniem taka dysproporcja jest sprzeczna z zasadą równego traktowania ubezpieczonych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta