Czasem pracownik odpowie za wyrządzenie szkody jak obcy
Jeśli podwładny wyrządził pracodawcy szkodę w jego mieniu, samowolnie z niego korzystając, szef może żądać od niego odszkodowania na podstawie kodeksu cywilnego.
Marcin Nagórek
- Mój były pracownik w okresie zatrudnienia pod wpływem alkoholu spowodował wypadek i trwale zniszczył samochód ciężarowy. Do zdarzenia nie doszło jednak w czasie wykonywania przewozu, ale w przerwie między kolejnym zleceniem przewozu (wynikającej z czasu pracy kierowców). Uzyskałem jedynie częściowe odszkodowanie z polisy AC. Czy i jak mogę dochodzić odszkodowania od byłego pracownika? Czy będzie to odpowiedzialność materialna z kodeksu pracy czy z kodeksu cywilnego? Czy przepisy ograniczają wysokość odszkodowania od byłego pracownika? – pyta czytelnik.
Zasady odpowiedzialności materialnej pracowników za szkody majątkowe wyrządzone w mieniu pracodawcy całościowo regulują przepisy działu V kodeksu pracy „Odpowiedzialność materialna pracowników" (art. 114–127). Taki wniosek wyraźnie i wprost wynika z art. 114 k.p., który stanowi, że podwładny, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach rozdziału I. Zmodyfikowane reguły – bo ograniczone do zasad zawartych w art. 117, 121 i 122 k.p. – stosuje się przy odpowiedzialności za mienie powierzone pracownikowi.
Jako czyn niedozwolony
Warto jednak zauważyć, że Sąd Najwyższy w uchwale z 29...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta