Zniszczenie pojazdu bez obowiązku korekty VAT
Utrata towarów na skutek zdarzeń losowych lub likwidacji nie powoduje zmiany prawa do odliczenia. Warunkiem jest odpowiednie udokumentowanie i potwierdzenie zdarzenia.
W październiku 2014 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupiłem samochód osobowy i odliczyłem 50 proc. VAT. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i był amortyzowany. Samochód miał ubezpieczenie OC, AC oraz NNW. W maju tego roku na skutek wypadku samochód uległ całkowitemu zniszczeniu. Ubezpieczyciel wypłacił mi odszkodowanie, a wrak samochodu został sprzedany. Czy w tej sytuacji jestem obowiązany do korekty podatku odliczonego przy nabyciu samochodu? – pyta czytelnik.
Zarówno kradzież towarów, jak i ich zniszczenie (czy to na skutek zdarzeń losowych, czy na skutek likwidacji) nie powoduje, co do zasady, zmiany prawa do odliczenia skutkującej obowiązkiem korekty odliczonego podatku. Warunkiem jest odpowiednie (tj. wiarygodne) udokumentowanie i potwierdzenie kradzieży lub zniszczenia. Wynika to wprost z art. 185 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE, który stanowi, że korekty nie robi się, między innymi, w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży własności.
Potwierdzenie w interpretacjach
W mojej ocenie dotyczy to, między innymi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta