Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy lata na zdyscyplinowanie opornego szefa

17 września 2015 | Praca i ZUS | Anna Abramowska

Do 30 września br. trzeba wpłacić drugą ratę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Związek zawodowy ma trzy lata na domaganie się wpłaty zaległości na socjalne konto. Później jego żądanie może się przedawnić.

Koniec września to czas ostatecznych wpłat na socjalne konto. Trzeba zapłacić drugą ratę naliczonych odpisów na zakładowy fundusz socjalny wraz ze zwiększeniami. Trudna sytuacja finansowa firmy nie uchroni przed koniecznością wpłaty. Opóźnienie w spełnieniu tego obowiązku może zostać uznane za niewykonywanie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 111; dalej ustawa o zfśs) zagrożone karą grzywny do 5000 zł. O grzywnie orzeka sąd na wniosek inspektora pracy, w trybie określonym przepisami kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Kto płaci socjal

Pieniądze muszą przelać ci pracodawcy, którzy 1 stycznia zatrudniali co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. To oni są zobowiązani w tym roku do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dwukrotnego zasilenia jego konta.

Wysokość wpłat zależy od zakładanej liczby etatowego personelu. Do 31 maja trzeba było przesłać na socjalny rachunek 75 proc. tzw. odpisów podstawowych. Majowy odpis obejmuje wszystkich pracowników – zatrudnionych w normalnych warunkach, wykonujących pracę w warunkach szczególnych bądź te w szczególnym charakterze i młodocianych >patrz ramka.

Druga transza

Pozostałą część środków należy przelać na konto funduszu w kolejnej racie do końca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10246

Wydanie: 10246

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament