Macierzyński dla zastępcy matki
Ojciec, który zajmie się noworodkiem po śmierci nieubezpieczonej matki dziecka, dostanie zasiłek macierzyński, jeśli przerwie działalność zarobkową. Warunkiem jest, aby podlegał ubezpieczeniu chorobowemu.
Od 14 sierpnia 2015 r. do ustawy o zasiłkach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wprowadzono (ustawą z 15 maja 2015 r., DzU z 2015 r., poz. 1066) sytuacje, w których ojciec dziecka lub inny członek jego najbliższej rodziny może pobierać zasiłek macierzyński, mimo że matka dziecka nie była ubezpieczona. Mogą się o niego ubiegać, gdy matka dziecka zmarła, porzuciła je lub jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Konieczna jest jednak rezygnacja z pracy lub innej działalności zarobkowej w celu podjęcia się sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Analogiczny okres
Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo lub dobrowolnie). Nie ma natomiast znaczenia fakt, że matka dziecka nie była objęta tym ubezpieczeniem.
Zasiłek macierzyński przysługuje w tym przypadku przez okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego w takim samym wymiarze, jaki przysługiwałby matce, ale w części przez nią niewykorzystanej.
Okres zasiłku macierzyńskiego przysługującego do wykorzystania osobie, która podejmie się opieki nad noworodkiem w takiej sytuacji, liczony jest od dnia następnego po dniu śmierci matki albo po dniu porzucenia przez nią dziecka do końca okresu, w którym korzystałaby ona z tych uprawnień, gdyby była ubezpieczona....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta