Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Czasownik” związkowcem w agencji

17 września 2015 | Praca i ZUS | Przemysław Stobiński
źródło: materiały prasowe

Czy pracownik tymczasowy ma prawo wstąpić do związku zawodowego, który działa u zatrudniającego go pracodawcy użytkownika?

Przemysław Stobiński , radca prawny, senior associate w kancelarii CMS

Prawo pracownika tymczasowego do wstąpienia i przynależności do zakładowej organizacji związkowej działającej u pracodawcy użytkownika budzi kontrowersje. Komentatorzy są zgodni, że taki pracownik może przystąpić i należeć do organizacji zakładowej, która działa w agencji pracy tymczasowej (APT). W relacji z nią pracownik tymczasowy pozostaje „normalnym" pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy terminowej. W tym zakresie ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm., dalej ustawa) nakazuje stosować do niego wszystkie przepisy prawa pracy dotyczące odpowiednio pracodawcy i pracownika.

Natomiast wśród komentatorów nie ma zgody co do tego, czy pracownik tymczasowy ma prawo należeć jednocześnie do dwóch organizacji związkowych – tej działającej w APT i drugiej funkcjonującej u pracodawcy użytkownika albo tylko do organizacji, która działa u pracodawcy użytkownika. Jednoznacznie za takim prawem opowiadają się nieliczni. Podobnie jak nieliczni wprost odmawiają tzw. czasownikom tego prawa. Większość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10246

Wydanie: 10246

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament