Po zmianach w ozusowaniu zleceń płatnicy utoną w korektach
Rozmowa | Andrzej Radzisław, radca prawny, współpracuje z Kancelarią LexConsulting
Na jakie zmiany w ozusowaniu zleceń powinni przygotować się płatnicy?
Andrzej Radzisław: Zmiany są rewolucyjne. Obecnie płatnik, który angażuje zleceniobiorcę wykonującego już w innej firmie umowę-zlecenie, gdzie są za niego opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, z drugiego zlecenia opłaca za niego tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma znaczenia wynagrodzenie, jakie wykonawca otrzymuje z tej pierwszej umowy. Z punktu widzenia drugiego płatnika znaczenie ma tylko to, że nie została ona wyrejestrowana i ciągle trwa.
Od 1 stycznia 2016 r. to się zmieni. Składki na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorcę trzeba będzie opłacać od każdej umowy do czasu, aż podstawa wymiaru będzie co najmniej równa stawce minimalnego wynagrodzenia. Ustawodawca założył, że zleceniodawca ma zgłaszać wykonawcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, chyba że ten udokumentuje brak konieczności opłacania za niego składek. Problem w tym, że w dniu zawierania drugiej umowy takiego dokumentu nie będzie, a zgłoszenia do właściwych ubezpieczeń trzeba dokonać w terminie siedmiu dni. Dokumentem zwalniającym z obowiązku ubezpieczeń może bowiem być tzw. informacja RMUA od pierwszego zleceniobiorcy, ale dopiero za miesiąc, w którym została zawarta druga umowa-zlecenie. Nie może nim być sama umowa podpisana z inną firmą, nawet jeśli będzie ona przewidywać wynagrodzenie równe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta