Zewnętrzne warunki niebezpieczne dla załogi
Awaria maszyny czy spięcie w gniazdku elektrycznym to okoliczności, w których pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, jeśli wynika z tego bezpośrednie zagrożenie dla niego lub innych osób.
Obok wypłaty wynagrodzenia podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest również dbanie o to, aby praca była wykonywana we właściwych warunkach. Musi on chronić zdrowie i życie podwładnych, zapewniając im bezpieczne i higieniczne warunki pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Na bakier z BHP
Prawo powstrzymania się od pracy w przypadku zagrożenia z zewnątrz reguluje art. 210 § 1 k.p. Zgodnie z nim pracownik ma taką możliwość, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia lub życia albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom. O powstrzymaniu się od pracy etatowiec musi niezwłocznie powiadomić przełożonego.
Przywołany przepis wymienia przesłanki, które muszą wystąpić, aby pracownik mógł legalnie odstąpić od pracy, tj. gdy:
- warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP,
- poziom warunków pracy stwarza zagrożenie dla zdrowia lub życia podwładnego, oraz
- to zagrożenie ma charakter bezpośredni,
lub:
- wykonywana przez etatowca praca grozi niebezpieczeństwem dla zdrowia lub życia innych osób, a
- niebezpieczeństwo ma charakter bezpośredni.
Jeśli pracownik powstrzyma się od pracy, mimo że nie wystąpią żadne z tych przesłanek, szef może uznać jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta