W jaki sposób amortyzować ogrodzenie i parking
Organy podatkowe przyjmują, że jeżeli parkany, place i drogi wewnętrzne służą „obsłudze" kilku budynków znajdujących się na danej nieruchomości, to mogą one stanowić odrębne środki trwałe.
Czy ogrodzenia nieruchomości, na których znajdują się budynki, mogą stanowić odrębne od budynku środki trwałe? Czy odrębnymi środkami trwałymi mogą być znajdujące się na tych nieruchomościach parkingi? – pyta czytelniczka.
Stosownie do art. 16a ust. 1 ustawy o CIT i art. 22a ust. 1 ustawy o PIT amortyzacji podlegają środki trwałe, czyli stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej odpowiednio w art. 17a pkt 1 ustawy o CIT lub art. 23c pkt 1 ustawy o PIT (umowa leasingu).
Niezbędne warunki
Wymienione składniki majątku (tj. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta