Japońska farma organów
Nerki wyhodowane z komórek macierzystych pracują w ciałach zwierząt. Rewolucja w transplantologii?
Dr Shinya Yakote z Uniwersytetu Medycznego Jikei w Tokio pokazał, że nerki uzyskane z komórek macierzystych mogą funkcjonować w żywym organizmie. Raport z jego badań opublikowało amerykańskie czasopismo naukowe „PNAS". To znaczący krok na drodze ku hodowaniu organów do przeszczepów.
Wyhodowane przez dr. Yakote organy były właściwie miniaturkami nerek. Tego rodzaju organoidy naukowcy potrafią już hodować od jakiegoś czasu. Nowością jednak w japońskich badaniach jest to, że mininerki podjęły pracę po wszczepieniu do ciała zwierzęcia.
Wcześniejsze próby były pod tym względem nieudane, bo choć nerka działała, wytwarzany mocz nie miał zapewnionej drogi odpływu, co skutkowało wodonerczem: organ puchł od nadmiaru płynu. Dlatego Japończycy wyhodowali teraz nie tylko nerki, ale też od razu moczowody i pęcherze. Całe zestawy tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta