Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasem pracownik to tykająca bomba

24 września 2015 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka
źródło: materiały prasowe

Niektóre zawody wymagają szczególnej dyspozycji fizycznej i psychicznej. Gdy podwładny wykonujący taką pracę jest w gorszej kondycji i przewiduje, że jeśli się jej podejmie, zagrażać będzie sobie 
i innym, może zawiesić aktywność.

Drugim powodem powstrzymania się od pracy to zagrożenie wewnętrzne. Polega ono na braku wymaganej dyspozycji psychofizycznej pracownika do świadczenia pracy. Katalog osób, które mogą powołać się na niedyspozycję psychofizyczną, jest krótki.

Gdy warunki bhp stwarzają bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia, od pracy może odstąpić każdy pracownik. Natomiast powołać się na niedyspozycję psychofizyczną mogą tylko ci, którzy wykonują tzw. prace wymagające szczególnej zdolności psychofizycznej. Stanowią one katalog zamknięty. Zawiera go rozporządzenie MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej (DzU nr 62, poz. 287).

Ważne! Osoba, która nie wykonuje prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, nie może się powołać na niedyspozycję w postaci zagrożenia wewnętrznego, chyba że pracodawca – uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności i zagrożenia z nią związane – zakwalifikuje w przepisach wewnątrzzakładowych dodatkowe rodzaje pracy, niewymienione w rozporządzeniu.

Przykład

Operator żurawia samojezdnego (praca wymagająca szczególnej zdolności psychofizycznej) z powodu awarii dźwigu został skierowany do lekkich ręcznych prac transportowych. Naruszenie równowagi psychofizycznej, które uzasadnia powstrzymanie się od operowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10252

Wydanie: 10252

Spis treści
Zamów abonament