Trzeba wiedzieć, jak skarżyć
Blisko 8 tysięcy kandydatów na adwokatów i radców prawnych zmierzy się w sobotę z testem.
W najbliższą sobotę, 26 września, odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje prawnicze adwokacką i radcowską. Wraz z Wydawnictwem CH Beck od blisko trzech miesięcy pomagamy się kandydatom przygotować testu. Dziś publikujemy ostatnią część materiałów. Procedurę karną zostawiliśmy na koniec. Wymaga szczególnego potraktowania, gdyż od 1 lipca obowiązuje ogromna nowelizacja prawa karnego i procedury karnej. Dziś informujemy o tym, jakimi prawami rządzi się wnoszenie apelacji i kasacji.
Apelacja
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, apelacja przysługuje:
1) stronom od wyroku sądu I instancji,
2) pokrzywdzonemu od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanego na posiedzeniu.
Termin do wniesienia apelacji. Termin do wniesienia apelacji wynosi 14 dni i biegnie dla każdego uprawnionego od daty doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem (art. 445 § 1 k.p.k.).
Apelacja wniesiona przed upływem terminu złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wywołuje skutki określone w art. 422 k.p.k. i podlega rozpoznaniu. Apelację taką można uzupełnić w terminie 14 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem.
Przymus adwokacko-radcowski. Apelacja od wyroku sądu okręgowego, która nie pochodzi od prokuratora, powinna być sporządzona i podpisana przez adwokata lub radcę prawnego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta