Od nienależnie wykazanej nadpłaty trzeba zapłacić odsetki
Przedsiębiorca musi naliczyć odsetki od wykazanego błędnie w deklaracji i otrzymanego z urzędu zwrotu podatku od dnia obciążenia rachunku bankowego urzędu skarbowego, a nie od momentu zaksięgowania wpłaty na swoim koncie.
Nasza spółka wykazała w deklaracji nadpłatę podatku naliczonego nad należnym i zawnioskowała o jej zwrot na rachunek bankowy. Okazało się jednak, że źle rozliczyła otrzymane faktury. Urząd skarbowy zwrócił podatek, ale wiemy, że jest to nienależna kwota i spółka musi ją zwrócić. Czy od tej nadpłaty powinniśmy zapłacić odsetki? Czy jeśli sami skorygujemy deklarację (zanim urząd się zorientuje), to musimy zapłacić odsetki w wysokości podstawowej czy obniżonej? Jak je obliczyć? – pyta czytelniczka.
Zaległość podatkowa powstaje wówczas, gdy podatek nie został zapłacony w terminie płatności określonym w ustawach. Sam fakt niezapłacenia podatku, bez względu na zaistnienie innych okoliczności, skutkuje powstaniem zaległości podatkowej z mocy prawa, następnego dnia po dniu, w którym upłynął termin płatności.
Zgodnie z art. 52 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (dalej jako o.p.) na równi z zaległością podatkową traktuje się także:
- nadpłatę, jeżeli w zeznaniu lub w deklaracji została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy zwrócił ją lub zaliczył na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych;
- zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta