Zwrot towarów skutkuje obowiązkiem korekty
Jeśli nabywca zwrócił kupione produkty, to sprzedawca powinien uwzględnić to zdarzenie w rozliczeniach tego okresu, w którym pierwotnie powstał przychód z ich zbycia.
Prowadzę działalność w zakresie handlu artykułami AGD. 1 września 2015 r. wystawiłem fakturę korygującą z powodu zwrotu towaru sprzedanego w grudniu 2014 r. Przychód z tej sprzedaży ująłem w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie sprzedaży, tj. 18 grudnia 2014 r., oraz w zeznaniu rocznym PIT-36L za 2014 r. Jak teraz powinienem pomniejszyć przychód: czy w dacie wystawienia faktury korygującej (1 września 2015 r.), czy w dacie powstania przychodu z tej sprzedaży (18 grudnia 2014 r.)? W jaki sposób ująć to zdarzenie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników sprzedających towary i świadczących usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (zob. art. 14 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).
Za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta