Brak pensji jako przyczyna odejścia po stronie pracodawcy
Rozwiązanie umowy przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez szefa podstawowych obowiązków uprawnia zatrudnionego do nabycia dodatkowej odprawy pieniężnej, jeżeli ta przyczyna jest wyłącznym powodem rozstania.
Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z 2 lipca 2015 r. (III PZP 4/15).
Do tej pory sądy przyznawały dodatkową odprawę, jeżeli pracownik rozwiązał umowę o pracę w związku z przejściem zakładu na nowego pracodawcę. Orzeczenie dodaje kolejną sytuację, w której pracownik może nabyć prawo do odprawy po tym, gdy sam zdecyduje się odejść z firmy.
W tej sprawie pracownik był zatrudniony na stanowisku kierownika regionu. Gdy pozwana spółka nie wypłaciła mu wynagrodzenia za pracę, zatrudniony postanowił rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca wypłacił kierownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i odszkodowanie, w tym przypadku w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Pracownik nie zgodził się z wysokością przyznanych mu świadczeń i odwołał się do sądu pracy. Obok już wpłaconych ekwiwalentu za urlop i odszkodowania domagał się także odprawy z ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta