Pobłażliwy pracodawca z miękkim sercem nie uniknie kary pieniężnej
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Przedsiębiorca powinien swoich kierowców przede wszystkim odpowiednio przeszkolić. Jednak nie może on zlekceważyć zastosowanie procedury doboru takich pracowników, którzy nie będą naruszać przepisów.
W sprawie chodziło o karę 5 tys. zł za przewóz drogowy pojazdem wyposażonym w cyfrowe urządzenie rejestrujące, do którego podłączono niedozwolone elektroniczne urządzenie dodatkowe sterowane pilotem.
Problemy ukaranego przedsiębiorcy zaczęły się po tym, jak tuż przed północą jedna z jego ciężarówek została zatrzymana do kontroli przez celników. Kierowca przewoził towar z Holandii do Polski. Ujawniono, że kierowca wykonywał przewóz pojazdem wyposażonym w cyfrowe urządzenie rejestrujące, do którego podłączono niedozwolone urządzenie wpływające na funkcjonowanie tachografu. Kierowca przyznał, że tachograf zamontowany w ciągniku siodłowym jest przerobiony. Ma podpięte urządzenie, które po naciśnięciu pilota zmienia aktywność kierowcy na odpoczynek. Opisał jego działanie i zaprezentował, jak działa. Okazało się, że przez wyłączenie i włączenie zapłonu oraz przyciśnięcie przycisku w pilocie tachograf rejestruje odpoczynek, a nie – jak powinien – jazdę.
Kierowca wyjaśnił, że urządzenie zamontował mu nieznajomy mężczyzna, który ogłaszał się przez radio CB na jednym z parkingów. Nie był obecny przy montażu urządzenia, ale został poinstruowany, jak ma go używać. Za usługę zapłacił 600 zł. Wyjaśnił, że zamontowanie urządzenia miało na celu umożliwienie mu nieprzerywania odpoczynków czy też przerw podczas odpraw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta