Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób księgować wynagrodzenia z tytułami egzekucyjnymi

30 września 2015 | Ekspert księgowego | Radosław Hyla
Rodzaje i kolejność potrąceń
źródło: Rzeczpospolita
Rodzaje i kolejność potrąceń
źródło: Rzeczpospolita

ZOBOWIĄZANIA | Pracodawca może zmniejszyć przysługującą pracownikowi pensję o potrącenia na pokrycie długu wobec siebie lub innych podmiotów tylko w określonych przypadkach i granicach. Świadczenia alimentacyjne są egzekwowane do wysokości trzech piątych płacy.

- Pracownik ma zajęte wynagrodzenie na poczet należności kredytowych. W bieżącym miesiącu z jego wynagrodzenia będą również potrącane zaległe świadczenia alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego przesłanego przez komornika. To pierwszy tego typu przypadek wśród naszych pracowników. Jakie są zasady potrąceń z wynagrodzeń? W jaki sposób powinniśmy zorganizować ewidencję księgową, aby uniknąć błędów? – pyta czytelnik.

Pracodawca może zatrzymać część należnego pracownikowi wynagrodzenia na pokrycie własnej wierzytelności przysługującej mu wobec pracownika. Potrącenie może być także przeznaczone na pokrycie innych należności pracownika dochodzonych w sądowym albo administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym. Tego rodzaju rozliczenia wymagają szczególnej skrupulatności – wynagrodzenie za pracę podlega ochronie i w związku z tym wartość dopuszczalnych potrąceń jest ograniczona.

Do egzekucji świadczeń pieniężnych z wynagrodzeń za pracę zastosowanie mają przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Pracodawca, pod rygorem kary, jest zobowiązany do przekazywania wierzycielowi lub komornikowi kwot egzekwowanych z wynagrodzenia. Pracodawca musi również stosować się w tym zakresie do zapisów kodeksu pracy.

Najpierw składki i podatki

Potrącenia z tytułów egzekucyjnych są rozliczane dopiero po odliczeniu wszystkich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10257

Wydanie: 10257

Spis treści
Zamów abonament