Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są zasady przeliczania faktur w walutach obcych

30 września 2015 | Ekspert księgowego | Grzegorz Gębka
Grzegorz Gębka
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Gębka

PIT/CIT/VAT | Poprawne przewalutowanie transakcji z euro na złote jest zależne od właściwego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego, rozpoznania przychodu lub daty poniesienia kosztu. To od nich zależy, z jakiego dnia zastosować kurs.

Od momentu wejścia do Unii Europejskiej kontakty handlowe polskich przedsiębiorców z zagranicą są bardziej intensywne. Transakcje powszechnie przeprowadzane są w innych niż polski złoty walutach. Niekiedy nawet sprzedaż między krajowymi podmiotami nie jest określana w złotych – jest to w pewnych branżach standardem. Ma to określone konsekwencje w rozliczeniach podatkowych.

Odrębne regulacje

Aby ustalić wysokości zobowiązań podatkowych za dany okres rozliczeniowy, konieczne jest przeliczenie kwot wynikających z transakcji, dla których walutą nie jest polski złoty, właśnie na złote. Nie ma w tym zakresie żadnej alternatywy. Podatek odprowadzany w Polsce musi być wyrażony, zadeklarowany i opłacony w złotych.

W zależności od tego, czy rozliczenia dotyczą podatku dochodowego czy VAT, przedsiębiorcy muszą stosować odrębne – choć nieco zbliżone – regulacje, zawarte odpowiednio w ustawie o PIT albo ustawie o CIT oraz w ustawie o VAT.

Opisane w nich zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych są w swojej treści nieco zbliżone, jednak, stosując je w praktyce, konieczne są – nawet dla tej samej transakcji – odrębne przeliczenia na potrzeby podatku dochodowego oraz VAT.

Podatek dochodowy

Co mówią przepisy

Przychody wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10257

Wydanie: 10257

Spis treści
Zamów abonament