Status sprzedawcy nie ma znaczenia dla opodatkowania PCC
Jeżeli prawo użytkowania wieczystego sprzedaje spółka będącą zakładem pracy chronionej, to nie na niej ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Spółka jawna wystąpiła o wykładnię przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wskazała, że jest użytkownikiem wieczystym gruntu i właścicielem budynków, które się na nim znajdują. Są one wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Podatniczka podkreśliła, że ma status zakładu pracy chronionej. W wyniku konwersji wierzytelności wspólników względem spółki zamierza ona sprzedać prawo użytkowania wieczystego nieruchomości swoim wspólnikom. Zapytała, czy taka sprzedaż przez firmę będącą zakładem pracy chronionej jest objęta PCC.
Spółka uważała, że nie. Powołała się przy tym na art. 31 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z tym przepisem prowadzący zakład pracy chronionej może być zwolniony m.in. z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli wykonana przez niego czynność pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu.
Fiskus uznał stanowisko podatniczki za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta