Przedawnienie roszczenia nie na zarzut, lecz z urzędu
Nie jest wykluczone, że w pozwie czy wniosku egzekucyjnym trzeba będzie wykazać, że dochodzone roszczenie nie uległo przedawnieniu lub że dłużnik zrzekł się skorzystania z zarzutu przedawnienia – jest odpowiedni projekt w Sejmie.
Do Sejmu 23 lipca 2015 r. wpłynął przygotowany przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany dotyczą przepisów art. 187 § 1 pkt 1 k.p.c. oraz art. 797 § 1 k.p.c., normujących obligatoryjne elementy treści pozwu i wniosku egzekucyjnego. Uzupełniono dotychczasowe wymogi formalne tych pism o obowiązek wykazania, że dochodzone roszczenie nie uległo przedawnieniu lub że dłużnik zrzekł się skorzystania z zarzutu przedawnienia. Tym samym poselski projekt zakłada odejście od zasady badania przez sąd przedawnienia roszczenia wyłącznie na zarzut pozwanego/dłużnika, a obligować będzie sąd do ustalenia tej kwestii z urzędu. Taka zmiana stanowiłaby niejako powrót do obowiązującej do 1990 r. zasady oceny upływu przedawnienia przez sąd z urzędu, do czego obligował § 3 art. 117 k.c. Przepis ten został skreślony z kodeksu cywilnego ustawą z 28 lipca1990 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny (DzU nr 55, poz. 321), co wiązało się z przeniesieniem na strony procesu kontradyktoryjnego, a właściwie na dłużnika obowiązku wykazania, że roszczenie uległo przedawnieniu.
Projektowana zmiana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta