Jak ominąć ograniczenia cienkiej kapitalizacji
Firma może liczyć limit podatkowych odsetek od pożyczek od spółek powiązanych, stosując tzw. metodę alternatywną. Umożliwia ona dość szybką i wiarygodną identyfikację dopuszczalnego zadłużenia na podstawie danych z ksiąg rachunkowych.
Ograniczenia wynikające z niedostatecznej (cienkiej) kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT) mogą zostać wyłączone, jeżeli tylko spółka (z o.o., akcyjna lub komandytowo-akcyjna) będąca pożyczkobiorcą, zdecyduje się zastosować alternatywną metodę zaliczania odsetek od otrzymanej od podmiotów powiązanych (są to tzw. podmioty kwalifikowane) pożyczki, w rozumieniu art. 16 ust. 7b ustawy o CIT do kosztów podatkowych, zgodnie z wymogami określonymi w art. 15c ustawy o CIT >patrz ramka.
Wybór alternatywnego sposobu rozliczania takich odsetek (obejmujących wszelkie poniesione na rzecz pożyczkodawcy koszty związane z uzyskaniem i korzystaniem z pożyczki, w tym także: prowizje, premie oraz opłaty z tytułu opóźnionej zapłaty zobowiązań) może wynikać stąd, że zasady ich ujmowania polegające na sprawdzaniu relacji między zadłużeniem a kapitałem nie odpowiadają specyfice prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, wskutek czego wypaczają otrzymany przez nią dochód.
Dlaczego warto stosować
Omawiane rozwiązanie wyznacza maksymalny poziom odliczenia odsetek w drodze odniesienia do określonego procentu wartości podatkowej aktywów (art. 37 ust. 2 ustawy o rachunkowości), bez konieczności ustalania zadłużenia w stosunku do podmiotów powiązanych i niezależnie od wielkości posiadanego kapitału własnego. Regulacje określające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta