Fiskus błędnie interpretuje przepisy dotyczące samochodów
Do pełnego odliczenia VAT związanego z nabyciem aut zastępczych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie nie jest konieczne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie konserwacji i napraw pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (45.20.Z). Na czas trwania napraw będzie zawierała z kontrahentem umowę najmu pojazdu zastępczego. Umowy będą wskazywały dane o stanie licznika w momencie wydawania pojazdu kontrahentowi oraz w momencie zwrotu. Ponieważ spółka prowadzi działalność gospodarczą w kilku miejscach na obszarze Polski, pojazdy będą przemieszczane z jednego oddziału do innego, w zależności od aktualnych potrzeb gospodarczych. Jednak regulacje wewnętrzne firmy, tj. regulaminy, porozumienia lub warunki korzystania z pojazdów zastępczych, będą określały kwestie związane ze sposobem wykorzystania pojazdów zastępczych w taki sposób, aby uniemożliwić ich używanie na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Podatniczka zapytała, czy po 1 kwietnia 2014 r. przysługuje jej prawo do odliczenia 100 proc. kwoty VAT naliczonego od wydatków związanych z autami zastępczymi i czy jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji ich przebiegu, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT.
Zdaniem spółki pojazdy samochodowe (pojazdy zastępcze) są wykorzystywane wyłącznie do działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta