Kandydaci na szefa Prokuratury Generalnej
Kadencja prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta upływa 31 marca 2016 r. Do konkursu na jego następcę zgłosiło się siedmiu kandydatów. Czterech w Krajowej Radzie Sądownictwa, trójka w Krajowej Radzie Prokuratury. Obie Rady zgłaszają po jednym kandydacie nie później niż cztery miesiące przed upływem kadencji dotychczasowego prokuratora generalnego. Nowego powołuje prezydent nie później niż w ciągu trzech miesięcy przed upływem kadencji dotychczasowego spośród kandydatów zgłoszonych przez KRS i KRP.
Prezydent przed wskazaniem prokuratora generalnego będzie mógł spotkać się z oboma kandydatami. W trakcie spotkania zaproponują mu oni swoich zastępców.
Sześć lat temu w konkursie na prokuratora generalnego wystartowało 16 osób – 11 prokuratorów i pięciu sędziów. W tym roku wśród kandydatów nie ma żadnego sędziego. Dlaczego? Przecież Andrzej Seremet przetarł szlaki temu właśnie środowisku. Powodów jest kilka. Trudna pierwsza kadencja – kilka dni po objęciu urzędu doszło do tragedii w Smoleńsku i ta sprawa towarzyszyła obecnemu PG całe sześć lat. Po drugie – sześć lat temu doszło do rozdziału funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Seremet objął więc niejako nowy, samodzielny urząd. W praktyce okazało się, że tak do końca samodzielny to on nie jest.
Sprawa wyboru nowego prokuratora generalnego od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta