Piraci praw autorskich, Trybunał po waszej stronie!
Konkurowanie Trybunału Konstytucyjnego z Sądem Najwyższym trwa od lat. Ofiarą tej rywalizacji są obecnie twórcy – uważa adwokat.
Zaskoczyło mnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 23 czerwca (SK 32/14) uznające, że art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest niezgodny z konstytucją w zakresie, w jakim uprawniony do autorskich praw majątkowych może żądać od naruszającego je w sposób zawiniony trzykrotności wynagrodzenia, które byłoby należne, gdyby uprawniony udzielił zgody na korzystanie z utworu.
Wyszli przed szereg
Trybunał Konstytucyjny jak zwykle wyszedł przed szereg, gdyż trudno założyć, że mógł nie znać pytania Sądu Najwyższego z 15 maja 2015 r. (sygn. akt V CSK 41/14) skierowanego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o wykładnię: „Czy art. 13 dyrektywy 2004/48 WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania prawa własności intelektualnej może być interpretowany w ten sposób, że uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać (...), określonego z góry...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta