Zdobyć i utrzymać pracownika
W firmach rośnie zainteresowanie programami motywacyjnymi, które łączą kwestie płacowe z rozwojem.
Anita BŁaszczak
Stabilność zatrudnienia, szacunek dla pracowników oraz możliwości rozwoju zawodowych i szkoleń – w opinii polskich profesjonalistów uczestniczących w tegorocznej ankiecie firmy Universum właśnie te czynniki przesądzają o atrakcyjności pracodawcy. Kwestia wysokich zarobków – a konkretnie wysokiej na tle innych firm pensji – znalazła się na dalszym miejscu.
Można to tłumaczyć faktem, że profesjonaliści (czyli pracownicy z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem) są zwykle wynagradzani co najmniej na poziomie krajowej średniej. Jednak podobne wskazania widać w badaniu studentów, którzy do wysokiej pensji na starcie przywiązują jeszcze mniejsze wagę (jako atut wskazał ją co czwarty uczestnik ankiety Universum). Wyżej cenią pracę, w której są perspektywy wysokich zarobków w przyszłości.
Zachęta dla kandydata
Jak jednak zastrzega psycholog biznesu Krzysztof Kosy, pracodawcy powinni pamiętać, że chęć rozwoju nie oznacza, że ludzie będą chętnie pracować za darmo (np. na bezpłatnych rozwojowych stażach, które oferuje część firm) albo za półdarmo. Badania (np. niedawny Barometr Work Service) dowodzą zresztą, że to możliwość podwyżki najczęściej przekonuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta