Współpraca biznesu i nauki może dać 10 mln zł dotacji
FUNDUSZE UNIJNE | Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny konkurs o środki z programu „Inteligentny rozwój". Na opracowanie nowatorskich w skali światowej rozwiązań przeznaczy 200 mln zł. W ich tworzeniu muszą brać udział przedsiębiorcy i jednostki naukowe.
– Nauka musi się rozwijać, a nasza gospodarka może czerpać z tego wymierne korzyści. Ogromny potencjał polskiej nauki może zostać z korzyścią dla nas wszystkich wykorzystany dzięki efektywnej współpracy najlepszych zespołów badawczych z przedsiębiorcami nieobawiającymi się podejmować ryzyka i gotowymi realizować nowatorskie projekty. Ogłoszony przez NCBR konkurs stwarza im możliwość podjęcia tych wyzwań – mówiła Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, przy okazji ogłoszenia kolejnego konkursu o unijne i budżetowe dotacje.
Projekty aplikacyjne
A ten dotyczy tzw. działania 4.1.4 „Projekty aplikacyjne", które składa się na program „Inteligentny rozwój". Stwarza ono szansę pozyskania dotacji na realizację projektów badawczych i rozwojowych (prowadzenie badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych), których celem jest stworzenie unikalnych w skali świata rozwiązań. Istotnym warunkiem skorzystania z tego instrumentu wsparcia jest ścisła współpraca sektora nauki i przedsiębiorców.
Chodzi bowiem o wykorzystanie nowoczesnej infrastruktury jednostek badawczo-naukowych, która często została stworzona dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach poprzedniej perspektywy finansowej oraz ich możliwości kadrowych i organizacyjnych przy jednoczesnym nakierowaniu tematyki badań na realne potrzeby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta