Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najciekawsze orzeczenia: O zakresie preferencji decyduje charakter prac

22 października 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Krzysztof Modzelewski
źródło: materiały prasowe
Krzysztof Modzelewski

Fiskus nie ma racji, twierdząc, że od 1 stycznia 2012 r. usługi konserwatorskie nie podlegają zwolnieniu z VAT. Nie są nim jednak objęte działania o charakterze czysto technicznym.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 16 września 2015 r. (I SA/Op 377/15).

Stan faktyczny

We wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług konserwatorskich. W ewidencji działalności gospodarczej działalność ta została zakwalifikowana jako 90.03.Z, tj. artystyczna i literacka działalność twórcza. Podatniczka wyjaśniła, że korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Podatniczka zajmuje się konserwacją i restauracją wyposażenia wnętrz kościołów, tj. ołtarzy, malarstwa ściennego, jak również obiektów prywatnych. Każda czynność odnosząca się do obiektów wpisanych do rejestru zabytków jest wykonywana na podstawie autorskiego programu prac konserwatorskich, zaakceptowanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Oprócz konserwacji, czyli czynności technicznych, podatniczka wykonuje również czynności przywracające estetykę obiektowi (restauracja). Polega ona na retuszach, a niekiedy na rekonstrukcjach lub nawet aranżacjach całych fragmentów.

Zdaniem wnioskodawczyni prace konserwatorskie jako jedna z dziedzin sztuk plastycznych chronione są prawem autorskim, gdyż są przejawem działalności twórczej o indywidualnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10276

Wydanie: 10276

Spis treści
Zamów abonament