Utrata uprawnień zmusi do zmiany zawodu
Wykształcenie, posiadane umiejętności i formalne upoważnienie do wykonywania profesji to niezbędne elementy pracy na wielu stanowiskach. Odebranie tych ostatnich często oznacza koniec kariery.
Wiele rodzajów prac czy stanowisk obok kwalifikacji czy doświadczenia zawodowego wymaga tzw. uprawnień koniecznych do realizacji zadań. Uprawnienia te powinny być aktualne zarówno przy przyjęciu do pracy, jak i przez cały okres zatrudnienia. Ich utrata oznacza konieczność opuszczenia etatu, i to często natychmiast.
Bez definicji
Przepisy kodeksu pracy posługują się dwoma określeniami – kwalifikacje oraz uprawnienia, nie definiując, co się kryje pod tymi pojęciami. W przeważającej części przepisy odwołują się do kwalifikacji zawodowych. Ponieważ nie ma legalnej definicji kwalifikacji i uprawnień, pracodawca może być w przysłowiowej kropce – co zaliczyć do jednego zakresu, a co do drugiego.
Przyjmuje się, że kwalifikacje to formalne wykształcenie potwierdzone dyplomem, jak również posiadane umiejętności. Natomiast uprawnienia konieczne do wykonywania pracy powinny być rozumiane jako wydane w sposób formalny upoważnienie do wykonywania zawodu, np. kierowcy, pracownika ochrony, lekarza. Uprawnienia konieczne to zatem takie, które stanowią określony w przepisach warunek niezbędny do zatrudnienia pracownika i kontynuowania współpracy na określonym stanowisku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta