Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrata uprawnień zmusi do zmiany zawodu

22 października 2015 | Praca i ZUS | Sebastian Kryczka
Po zatrzymaniu prawa jazdy szef może powierzyć kierowcy inną pracę lub go zwolnić
źródło: kuba kamiński
Po zatrzymaniu prawa jazdy szef może powierzyć kierowcy inną pracę lub go zwolnić
źródło: Rzeczpospolita

Wykształcenie, posiadane umiejętności i formalne upoważnienie do wykonywania profesji to niezbędne elementy pracy na wielu stanowiskach. Odebranie tych ostatnich często oznacza koniec kariery.

Wiele rodzajów prac czy stanowisk obok kwalifikacji czy doświadczenia zawodowego wymaga tzw. uprawnień koniecznych do realizacji zadań. Uprawnienia te powinny być aktualne zarówno przy przyjęciu do pracy, jak i przez cały okres zatrudnienia. Ich utrata oznacza konieczność opuszczenia etatu, i to często natychmiast.

Bez definicji

Przepisy kodeksu pracy posługują się dwoma określeniami – kwalifikacje oraz uprawnienia, nie definiując, co się kryje pod tymi pojęciami. W przeważającej części przepisy odwołują się do kwalifikacji zawodowych. Ponieważ nie ma legalnej definicji kwalifikacji i uprawnień, pracodawca może być w przysłowiowej kropce – co zaliczyć do jednego zakresu, a co do drugiego.

Przyjmuje się, że kwalifikacje to formalne wykształcenie potwierdzone dyplomem, jak również posiadane umiejętności. Natomiast uprawnienia konieczne do wykonywania pracy powinny być rozumiane jako wydane w sposób formalny upoważnienie do wykonywania zawodu, np. kierowcy, pracownika ochrony, lekarza. Uprawnienia konieczne to zatem takie, które stanowią określony w przepisach warunek niezbędny do zatrudnienia pracownika i kontynuowania współpracy na określonym stanowisku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10276

Wydanie: 10276

Spis treści
Zamów abonament