Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

1 i 11 listopada na łączach z Egiptem

22 października 2015 | Praca i ZUS

Sam zdalny charakter pracy nie pozwala na zlecanie zadań w listopadowe święta. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w ten sposób zatrudnieni świadczą usługi dla firm z krajów, w których nie są to święta.

Monika Wacikowska

Dni świąteczne, podobnie jak niedziele, są dla pracowników co do zasady dniami wolnymi od pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy wykonują swoje obowiązki w siedzibie pracodawcy czy też w domu, także w formie telepracy albo pracują okazjonalnie pod telefonem. Pracę w święto można polecić pracownikom jedynie wyjątkowo >patrz ramka.

Dwa święta

W listopadzie mamy dwa dni świąteczne – 1 listopada (Wszystkich Świętych) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości). W żadnym z nich pracodawca co do zasady nie powinien polecać podwładnym zadań do wykonania.

Przykład

Pracownik zatrudniony jako informatyk, wykonujący swoje obowiązki w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku od 8 do 16, czasami pracuje zdalnie, z domu. Pracodawca polecił mu, aby z uwagi konieczność przygotowania przez innych pracowników na 2 listopada określonych raportów, które muszą być do tego dnia wprowadzone do systemu elektronicznego, wykonał niezbędne w tym zakresie czynności w święto 1 listopada. Szef twierdzi, że może wydać takie polecenie podwładnemu, jeśli ten nie ma obowiązku w tym dniu stawić się w pracy, a swoją pracę wykona zdalnie. Dodatkowo uznał, że ta praca nie zajmie informatykowi więcej niż godzinę. Taka argumentacja pracodawcy jest niezgodna z obowiązującymi przepisami, bez względu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10276

Wydanie: 10276

Spis treści
Zamów abonament