Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pułapki wykluczenia złego wykonawcy

22 października 2015 | Prawo | Arkadiusz Koper, Matylda Kraszewska
Matylda Kraszewska
źródło: materiały prasowe
Matylda Kraszewska
Arkadiusz Koper
źródło: materiały prasowe
Arkadiusz Koper

Przed decyzją o wykluczeniu zamawiający powinien umożliwić wykonawcy wykazanie, że choć naruszył obowiązki zawodowe, to naprawił szkodę – zauważają prawnicy.

Arkadiusz Koper, Matylda Kraszewska

Właśnie mija rok, od kiedy do prawa zamówień publicznych (p.z.p.) wprowadzono procedurę self-cleaning. Dotychczasowy automatyzm w wykluczaniu z postępowania o udzielenie zamówienia nierzetelnych wykonawców zastąpiła jednoznacznie określonym ustawowym mechanizmem.

Obecnie wykluczenie wykonawcy z powodu zaniedbań zawodowych jest możliwe wyłącznie jeśli, zamawiający przewidział taką procedurę w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (siwz), w ogłoszeniu o zamówieniu, albo zaproszeniu do negocjacji; wykonawca w okresie trzech lat przed wszczęciem postępowania, w sposób zawiniony poważnie naruszył obowiązki zawodowe; zamawiający jest w stanie wykazać to naruszenie za pomocą dowolnych środków dowodowych; wykonawca nie udowodnił, że podjął konkretne środki, które miały zapobiec naruszeniu, oraz naprawił powstałe na skutek swojego zaniedbania szkody.

Rok obowiązywania procedury self-cleaning pokazał, że wykluczenie wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 2a p.z.p. nie jest częste. Nawet kiedy zamawiający decydują się na podjęcie takiego kroku, to Krajowa Izba Odwoławcza najczęściej stwierdza nieprawidłowość wykluczenia. Na czym polegają najczęstsze błędy?

Podstawy wykluczenia

Z uwagi na fakultatywny charakter powołanego przepisu (wykluczenie na jego podstawie jest uzależnione od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10276

Wydanie: 10276

Spis treści
Zamów abonament