Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pakt przeciw kulturze

22 października 2015 | Publicystyka, Opinie | Tadeusz Zysk
Tadeusz Zysk
źródło: materiały prasowe
Tadeusz Zysk

Dzięki francuskiej ustawie Langa zatamowano proces likwidacji małych księgarń i oddalono groźbę dominacji sklepów wielkopowierzchniowych – pisze wydawca, kandydat PiS w wyborach do Sejmu.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba osób deklarujących, że nie przeczytały w ciągu roku ani jednej książki, wzrosła w Polsce o 1/3. Prawie 60 proc. dorosłych Polaków nie czyta więc żadnej książki. Liczba intensywnie czytających zmalała w tym czasie o połowę i wynosi obecnie 10 proc. dorosłych Polaków. Badania prowadzone przez TNS Polska nie pozostawiają żadnych wątpliwości.

Czy w  przyszłości określenie Polski jako kraju innowacyjnego nie będzie jedynie politycznym sloganem, a tzw. przemysł kreatywny będzie stanowił znaczący procent produktu krajowego brutto?

Poziom czytelnictwa jest jednym z kluczowych wskaźników opisujących potencjał rozwojowy państwa. Dlaczego w Polsce tak mało zrobiono, by go podnieść?

Spadek o 10 proc.

W maju 2011 roku, tuż przed wyborami, w miesiącu czytelnictwa, podpisano szumnie pakt dla kultury. Odbyło się to w Muzeum Narodowym. Jacek Żakowski nazwał go pierwszą umową społeczną zawartą między władzą a obywatelami od czasu Porozumień Sierpniowych. Ówczesny premier Donald Tusk, podpisując dokument, mówił, że jest to „triumf kultury nad władzą". I że były to „twarde rozmowy prowadzone do ostatniej chwili". Jeden z egzemplarzy paktu, podpisany przez Donalda Tuska,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10276

Wydanie: 10276

Spis treści
Zamów abonament