Zasiłek liczony od pensji kolegów
Gdy wykonawca umowy-zlecenia zachoruje wcześniej, niż otrzyma pierwszą pensję, jego zasiłek ustala się od przychodu wypracowanego przez osoby świadczące te same lub podobne usługi. Ta zasada pozostanie aktualna po wejściu w życie zmian przepisów od 1 listopada 2015 r.
Pracodawcy, którzy angażują zleceniobiorców, często pełnią wobec nich nie tylko funkcję płatnika składek, ale też płatnika zasiłków – chorobowego, opiekuńczego czy macierzyńskiego. Wystarczy, że firma zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 21 osób (stan ten ustala się na 30 listopada poprzedniego roku), a zleceniobiorca, który objęty jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi, chce przystąpić również do ubezpieczenia chorobowego. U mniejszych pracodawców obowiązek związany z zasiłkami ogranicza się do skompletowania dokumentacji chorobowej i przesłania jej do ZUS.
Trzeba trochę poczekać
Zleceniobiorcy angażowani na umowy-zlecenia bądź umowy o świadczenie usług często nie wiedzą, że przysługuje im prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, które pozwala na otrzymywanie zasiłków z ZUS w okresie choroby i macierzyństwa. Dotyczy to oczywiście tylko tych wykonawców, którzy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku jest odpowiednio wczesne złożenie oświadczenia o dobrowolnym przystąpieniu do ubezpieczenia chorobowego. Dla dobrowolnie ubezpieczonych, a takimi są zleceniobiorcy, istnieje bowiem karencja czasowa. Aby nabyć prawo do zasiłku, muszą wyczekiwać przez 90 dni trwania umowy i ubezpieczenia. W tym czasie zleceniobiorcy, mimo że choruje i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta