Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe limity to nowe pole do nadużyć

22 października 2015 | Praca i ZUS | Grzegorz Orłowski
Grzegorz Orłowski
źródło: materiały prasowe
Grzegorz Orłowski

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadzi terminową umowę, która nie będzie wliczana do puli trzech następujących po sobie skutkujących zatrudnieniem na czas nieokreślony. Przepisy nie określają przy tym następstw bezzasadnego podpisania takiego angażu.

Grzegorz Orłowski

Wprawdzie nowe przepisy o umowach zawieranych na czas określony wejdą w życie 22 lutego 2016 r., to jednak już dziś warto się zastanowić nad niektórymi ich konsekwencjami.

Limitowanie umów na czas określony (ilościowe i czasowe) to niewątpliwie będzie nowa jakość dla wielu szefów, którzy z różnych powodów nie chcieli wiązać się bezterminowymi kontraktami. Jednym ze skutków nowej sytuacji prawnej może być zwiększone zainteresowanie zawieraniem umów na czas określony niepodlegających takiemu limitowaniu.

Zagadkowe wyłączenie

Katalog sytuacji, w których angaż nie będzie wliczany do puli, nie jest długi, ale nie w każdym przypadku wystarczająco jasny. Art. 251 § 4 kodeksu pracy przewiduje, że limitowania nie będzie się stosować do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10276

Wydanie: 10276

Spis treści
Zamów abonament