Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmniejszenie liczebności związku skutkuje z opóźnieniem

22 października 2015 | Praca i ZUS | Grzegorz Trejgel
Grzegorz Trejgel
źródło: materiały prasowe
Grzegorz Trejgel

Pracodawca jest związany kwartalną informacją przekazaną przez zakładową organizację związkową w zakresie uprawnień tego związku niezależnie od fluktuacji liczby członków w trakcie następnego kwartału.

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 19 sierpnia 2015 r. (II PK 208/14).

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na pół etatu. 10 stycznia 2012 r. pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę dyscyplinarnie z jego winy. Naruszenie obowiązków polegało na wielokrotnych, nieusprawiedliwionych nieobecnościach w pracy, do których doszło między 7 grudnia 2011 r. a 2 stycznia 2012 r. Pracownik, jako przewodniczący zakładowej organizacji związkowej, był objęty ochroną stosunku pracy w latach 2010–2014 na mocy uchwały tego związku. Do 31 grudnia 2011 r. organizacja ta liczyła 11 osób, ale na dzień rozwiązania umowy z przewodniczącym – jedynie siedem osób.

Zdaniem sądu związek ten nie posiadał wymaganej art. 251 ustawy o związkach zawodowych liczby członków – tj. co najmniej dziesięciu – aby móc korzystać z ustawowych uprawnień. Sąd stwierdził, że na dzień rozwiązania umowy o pracę nie istniał już obowiązek konsultacji związkowej zamiaru rozwiązania umowy o pracę, o którym mowa w art. 52 § 3 kodeksu pracy, a pracodawca nie był związany negatywną odpowiedzią związku w kwestii zakończenia umowy o pracę. Powód nie korzystał już ze szczególnej ochrony wynikającej z art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych. Sąd uznał jednak, że godziny pracy powoda były elastyczne, a wyznaczonych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10276

Wydanie: 10276

Spis treści
Zamów abonament