Kawa bez podatku i tanie pożyczki
Bruksela wzięła się za oszustwa podatkowe, których ofiarą jest Polska. Na początek wskazała spółki należące do Fiata i Starbucksa.
Anna Słojewska z Brukseli
Fiat Finance and Trade, luksemburski bank finansujący spółki grupy Fiat, oraz Starbucks Manufactaring EMEA, holenderska palarnia kawy koncernu Starbucks, zaniżały swoje zyski, żeby zapłacić niższe podatki – uważa Komisja Europejska (KE).
Historyczny precedens
Po raz pierwszy w historii Bruksela stwierdziła, że korzystne dla firm decyzje podatkowe rządów mogą być uznane za nielegalną pomoc publiczną. I dlatego tropiący zwykle monopole i kartele urzędnicy z potężnej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji uznali, że mają prawo wkroczyć na obszar polityki podatkowej należący do tej pory do wyłącznych kompetencji państw członkowskich. Bo chodzi nie tylko o utracone korzyści narodowych budżetów (Brukseli nic do tego), ale też o zaburzanie konkurencji poprzez oferowanie wybranym firm lepszych warunków działania.
Na razie napiętnowane zostały tylko Fiat w Luksemburgu i Starbucks w Holandii. Ale zakres śledztwa Komisji Europejskiej jest znacznie większy.
– Poprosiliśmy wszystkie państwa członkowskie o wyjaśnienia w sprawie interpretacji podatkowych. Mamy też zaawansowane śledztwa w Luksemburgu, Irlandii i Belgii – powiedziała Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji.
Nieoficjalnie mówi się, że bezprawne modele pozwalające na obniżanie należności podatkowych stosowane były w ponad 20 krajach dla ponad 100...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta