Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Syria w objęciach Rosji

22 października 2015 | Świat | Andrzej Łomanowski
Kreml, 20 października. Baszar Asad i Władimir Putin
źródło: Rzeczpospolita
Kreml, 20 października. Baszar Asad i Władimir Putin

Kreml próbuje zmusić prezydenta Baszara Asada, by porozumiał się z częścią opozycji.

Po raz pierwszy od czterech lat, od chwili wybuchu antyrządowego buntu w Syrii, który szybko zamienił się w krwawą wojnę domową, przywódca wyjechał z kraju – do Moskwy. Do złożenia niespodziewanej wizyty w trakcie ciężkich walk w Syrii zaprosił go Putin. O przebiegu wtorkowego spotkania prezydent Rosji poinformował w środę telefonicznie przywódców krajów odgrywających główne role w regionie – króla Arabii Saudyjskiej i prezydenta Turcji. W piątek w Wiedniu o przyszłości Syrii mają zaś rozmawiać szefowie dyplomacji tych trzech krajów oraz Stanów Zjednoczonych.

Pojednanie na rozkaz

„ Rosyjski prezydent chciał podkreślić, że to on wezwał Asada; że ma do syryjskiego kolegi pytania, a być może nawet ma dla niego propozycje" – napisał o tym nagłym zaproszeniu moskiewski dziennik „Kommiersant".

Oficjalnie nie poinformowano jednak, jakie to pytania czy propozycje. Po trzygodzinnych rozmowach obu prezydentów wydano tylko krótki oficjalny komunikat. Jednak „Kommiersant" twierdzi, że jedną z tych propozycji było przeprowadzenie w Syrii przedterminowych wyborów prezydenckich.

Poprzednie odbyły się w czerwcu 2014 r., a Asad oficjalnie dostał w nich 88 proc. głosów. Wszyscy uznali jednak za farsę głosowanie w kraju pogrążonym w wojnie domowej.

– Moskwa rozumie, że w tym konflikcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10276

Wydanie: 10276

Spis treści
Zamów abonament