Zmodyfikowano w Chinach
Naukowcy z Nankinu dzięki inżynierii genetycznej wyhodowali supermuskularne psy.
Jak relacjonuje Liangxue Lai, który kierował badaniami, wyhodowanie takich psów osiłków nie jest skomplikowane. Wystarczy wyłączyć gen kodujący miostatynę, białko, którego funkcją jest ograniczenie wzrostu mięśni.
Lai poddał modyfikacji psa rasy beagle. Kiedyś była to rasa myśliwska, teraz jest to pies do towarzystwa. Wykorzystywany jest też w badaniach naukowych.
Chińskie muskularne beagle będą szybsze, silniejsze i wytrzymalsze od swoich niezmodyfikowanych krewniaków. Mają być wykorzystywane w policji i wojsku. Lai twierdzi, że nie będą sprzedawane cywilom, choć oczywiście takie zapewnienie nie oznacza, że nie trafią kiedyś do prywatnych domów. Procedurę genetycznej modyfikacji psów Lai i jego koledzy opisali w piśmie „Journal of Molecular Cell Biology". Na dobrą sprawę to, co zrobili Chińczycy, robili już wcześniej wielokrotnie hodowcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta