Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef pełen sprzeczności

22 października 2015 | Ekonomia
źródło: PAP/EPA

jean-claude juncker | Od LuxLeaks po Grexit – były premier Luksemburga nie daje powodów do nudy.

hubert kozieł

Komisja Europejska, kierowana przez Jeana-Claude'a Junckera, uczyniła duży krok do przodu w walce z tzw. optymalizacją podatkową, uznając, że korzyści fiskalne przyznane przez Luksemburg i Holandię Fiatowi i Starbucksowi były sprzeczne z unijnym prawem.

Ta decyzja będzie zapewne uznana przez opinię publiczną za pokłosie afery LuxLeaks, czyli wycieku poufnych dokumentów pokazujących, że rząd Luksemburga, w czasie gdy kierował nim Juncker, ułatwiał koncernom z całego świata uchylanie się od płacenia podatków. I robił to wszystko w czasie, gdy kierowana przez Junckera Eurogrupa „angażowała się w walkę z rajami podatkowymi", sugerowała ratowanej przed bankructwem Irlandii podwyżkę CIT (by Zielona Wyspa nie stanowiła konkurencji podatkowej dla innych państw strefy euro) i regularnie krytykowała Grecję za brak sukcesów w walce z szarą strefą. No cóż, Jean-Claude Juncker to człowiek pełen sprzeczności.

Pan Euro

„Cześć, dyktatorze!" – przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker klepnął w policzek węgierskiego premiera Viktora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10276

Wydanie: 10276

Spis treści
Zamów abonament