Małe transakcje będą wyłączone z obowiązku dokumentowania
Od 2017 r. wzrosną progi transakcyjne i będą zależały od przychodów i kosztów w poprzednim roku podatkowym. Jest to korzystne dla dużych spółek, które nie będą już musiały przedstawiać fiskusowi informacji o drobnych umowach.
Już za niecałe dwa miesiące zaczną obowiązywać zmiany w przepisach dotyczących cen transferowych. Nowelizacja została podpisana przez prezydenta i teraz czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Ze względu na sporą ilość zmian warto, aby przedsiębiorcy już teraz zapoznali się z tym, co ich czeka w tym zakresie.
Dla wielu podmiotów o dużych obrotach nowe przepisy będą korzystniejsze niż te, które obowiązują dziś. Wynika to z wyłączenia stosunkowo nieistotnych transakcji z obowiązku dokumentowania. Wszystkie podmioty powinny jednak zwrócić szczególną uwagę, czy zgodnie z nowymi przepisami będą objęte obowiązkiem dokumentacyjnym, a jeżeli tak, to jakie informacje powinny przedstawić organom podatkowym.
W niniejszym artykule rozwiniemy kwestie związane z tym, kto powinien przygotować dokumentację według nowych przepisów.
Wysokość kwot w przepisach o CIT i o PIT
Obecnie to, czy podmiot powinien przygotować dokumentację cen transferowych, jest sprawdzane za pomocą progów transakcyjnych. Dokumentację transakcji z podmiotem powiązanym należy bowiem przygotować, jeżeli łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym w wyniku danej transakcji przekracza równowartość:
1) 100 000 euro – jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20 proc. kapitału zakładowego, albo
2) 30...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta